chemické vs. přírodní - minerální UV fltry

UV_filtry_tit

 

Chemické  x Minerální ( fyzikální / přírodní)

Jednoduchý výklad:

  1. Chemické UV filtry, které absorbují UV záření. Aby působily, musí se vstřebat do kůže. Starší generace obsahuje oxybenzone, novější obsahují Mexoryl SX, Tinosorb S a M.
  2. Minerální UV filtry a nanočástice, které UV světlo odrážejí a rozptylují (jsou vhodné pro alergiky a děti), patří sem oxidy titanu, zinku, železa.  (Juliette Armand SPF 30 a SPF 50)

UVfiltry

Chemické UV filtry

Chemické UV filtry jsou organické sloučeniny, které se absorbují do pokožky a zde pohlcují UV záření. Název chemické filtry je odvozen z toho, že naši kůži chrání před sluncem chemickou reakcí – přeměnou UV záření na teplo. Nicméně do této skupiny patří většina UV filtrů, které najdeme v opalovacích prostředcích.

Bohužel často vyvolávají alergické reakce a mají i řadu dalších nežádoucích účinků na lidské zdraví. Důležité je ovšem říci, že ne u všech je stejné riziko alergických reakcí. To hrozí zejména u starších typů chemických filtrů, které mají nižší fotostabilitu (to znamená pokles absorpce do kůže a ztráta fotoprotekce).

Chemické filtry chrání pouze proti UVB záření, nikoliv proti UVA záření.

Opalovací prostředky, které mají chemické (organické) filtry, je třeba natřít nejméně půl hodiny před opalováním

 

Minerální (fyzikální ) UV filtry

Tyto filtry působí na odlišném principu. Obsahují totiž minerály – nejvíce se využívají oxidy dvou kovů – titanu a zinku, tedy oxid titaničitý   ZnΟ2 a oxid zinečnatý ZnΟ2 (anglicky „titanium dioxide“ a „zinc oxide“). Mechanismus jejich působení je čistě fyzikální: jemné částečky pigmentů vytvoří na pokožce tenkou vrstvu, která jako štít odráží nebezpečné záření. Tím vytvářejí UV bariéru na pokožce a zabraňují pronikání slunečním paprsků dovnitř. UV záření je odcloněno zrcadlovým efektem. K výhodám patří, že jsou vysoce kompatibilní s pokožkou – jsou vhodné i pro dětskou nebo citlivou dospělou pleť. Jsou vodě-odolné a působí hned po rozetření. Rovněž nemohou pokožku alergizovat. Oxid zinečnatý  – jako zatím jediný z kosmetických filtrů odráží dokonce celé spektrum UVA i UVB záření.

 Opalovací přípravky s minerálními filtry je možné aplikovat těsně před opalováním.

 

Regenerace a hydratace pokožky po slunění

I když je dnes u opravdu kvalitních opalovacích přípravků samozřejmostí obsahovat i hydratační a hojivé složky, správná regenerace pokožky po opalování je samozřejmostí. Vyhneme se tím pigmentovým skvrnám, vráskám a dalším nehezkým projevům.  

Mezi funkční přírodní ingredience pro regenaci a hydrataci patří: Aloe vera, Vitamín B, Vitamín E, bambucké máslo, Moist 24.

 

Radost na konec

Kakao – Obsahuje flavonoidy, které poskytují ochranu buněk proti poškození UV zářením. Kousek tmavé čokolády nám tedy může jen prospět.

 olfkf

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení